Välkommen
Välkommen till vår hemsida!

Torslanda Taekwon-Do startade sin verksamhet hösten 2004. Idag är vi över 140 medlemmar som träffas och tränar tillsammans två till tre dagar i veckan. 

Taekwon-Do är en kampkonst med många sidor som passar alla, både tjejer och killar i alla åldrar. Träningen är bred och det finns många olika delar i helheten vilket gör att träningen är varierande och rolig. 

Om du är intresserad av att provträna så gör gärna en intresseanmälan eller kontakta oss via e-post alt. telefon.
Nybörjargrupper startar januari och september. 

Vill du bli medlem i Torslanda TKD? Klicka då här!
Ingen sommarträning
2017-07-11 06:17
Hej!

Nu är många på semester och vi har därför beslutat att ta en paus med sommarträningarna. Räkna med att träningen drar igång igen i augusti.

Ha en fortsatt fin sommar

Instruktörer och tränare
Välkomna till extra årsmöte i Torslanda Taekwon-Do Klubb
2017-06-21 21:52

Välkomna till extra årsmöte i Torslanda Taekwon-Do Klubb

Alla medlemmar och föräldrar är välkomna.

Plats: Torslandahallen

Datum: Söndagen den 13 augusti
Klockan: 15:00 (i anslutning till uppstartslägret)

Med anledning till att årsmötet den 28:e april i år ej kunde bevilja styrelsen ansvarsfrihet samt att styrelsen valde att ställa sina platser till förfogande beslutades att en interimsstyrelse skall gå igenom bokföring och motioner för att klargöra hur klubbens pengar använts. Ett extra årsmöte skall genomföras under augusti/september månad 2017 där ansvarsfrihetsfrågan lyfts på nytt. Det extra årsmötet skall även välja en ny styrelse – något som valberedningen fick i uppgift att rekrytera.

 

DAGORDNING

§ 1 Mötets öppnande

§ 2 Fastställande av röstlängd för mötet

§ 3 Har mötet utlysts enligt stadgarna

§ 4 Val av Ordförande och Sekreterare för mötet

§ 5 Val av 2 protokolljusterare och rösträknare

§ 6 Fastställande av dagordning för mötet

§ 7 Ansvarsfrihet för styrelsen för år 2016

§ 8 Motioner

§ 9 Val av:

a)      Ordförande

b)      Sekreterare

c)      Kassör

d)      2 ledamöter

§ 10 Mötets avslutande

 

Varmt välkomna önskar interimsstyrelsen genom

Magnus Janemyr
Torslanda Taekwon-Do Klubb
Tel: 0733-352121

Mail: info@torslandatkd.se
www.torslandatkd.se

PS - alla dokument kopplade till denna kallelse mailas ut till medlemmarna - saknar du dem kontaktar du info@torslandatkd.se

 

 

 

 

Sommarträningar
2017-06-05 20:56
Nu är terminen slut - och SOMMARTRÄNINGEN tar vid!

Alla klubbens medlemmar är välkommen kl 18-19.15 tisdagar och torsdagar hela sommaren.
Vi tränar utomhus om vädret tillåter - eller inomhus i vanliga träningslokalen vid dåligt väder. På sommarträningarna tränar vi i vanliga idrottskläder - alltså lämna din fina vita do-bok+bälte hemma och undvik gräsfläckar.

Du behöver (ute)gymnastik-skor samt vattenflaska.

Vi möts kl 18.00 utanför vanliga träningslokalen - första träningstillfället blir torsdagen den 8:e juni!

//Instruktörer och tränare
Terminsavslutning
2017-05-29 16:07

Hej!


På grund av graderingar måndag, tisdag och onsdag kväll är alla ordinarie träningar inställda. Terminen avslutas med en gemensam träning i Torshallen söndag 4/6 kl 14-16!


Camilla

Gradering 29-31/5
2017-05-28 20:33

Hej!

 

Vårens graderingar kommer att ske 29-31/5 och här följer en uppdaterad lista. Kontrollera noggrant att ert eller ert barns namn finns med på listan.

 

Tid: Enligt schema nedan

Plats: Torslandaskolan F-5, ingång lilla gymnastiksalen

 

All in- och utgång, omklädning och uppvärmning kommer ske i lilla gymnastiksalen för att inte störa de som graderar i stora salen.

 

Kom i god tid, senast 15 minuter före utsatt tid, så du hinner värma upp ordentligt och inte missar din tid! Glöm inte vattenflaska!

 

 

Tänk på att ta med TKD-pass! Ni som graderar er för första gången får era TKD-pass vid graderingen.

 

Ordinarie träningstillfällen är nu slut för denna terminen, men glöm inte avslutningsträningen 4/6!


Torslanda TKD//Camilla

 

Måndag 29/5

 

Kl 17:30-18:30                 Emelie Larsson

                                           Molly Åsberg

                                           Josephine Lantz

                                           Johannes Larsson

                                           Sebastian Baker

                                           Philip Brixstedt

                                           Nils Davydenko

                                           Eskil Andersson

                                           Stina Knutsson

                                           Leonardo Modeer

                                           Emina Jusuf

                                           Vilmer Persson

                                           Vilhelm Talvik

                                           Ludvig Asterholm Lindström

                                           Olivia Marjanovic

                                           Tom Cullin

                                           Josefina Modeer

                                           Rufus Öhrstedt

                                           Victor Zander

                                           Alvin Malm

 

Kl 18:30-19:30                 Hugo Rahm

                                           Simon Eriksson

                                           Holger Andersson

                                           Jon Mattisson

                                           Greta Högberg

                                           Nicholina Gustafsson

                                           Saga Knutsson

                                           Scott van der Star

                                           Karl-Vilhelm Hägg

                                           Philip Gustafson

                                           Pavle Milutinovic

                                           Alexander Zobenica

                                           Aleksin Milutinovic

                                           Viktor Stavby

 

Kl 19:30-21                       Petri Jahnsson

                                           Martin Karlstedt

                                           Desirée Strandh

                                           Helga Ekström

                                           Anders Högberg

                                           Camilla Andersson

                                           Emil Stridbeck

                                           Alicia Stadelmann

 

Tisdag 30/5

 

Kl 17:30-18:30                 Vinton Lack

                                           Lucas Lack

                                           Oscar Lack

                                           Jack Holzner

                                           Elias Lindmark

                                           Sara Sanneblad

                                           Klara Brunzell

                                           Edvin Lack

                                           Noa Stanoev

                                           Novalii Anjevik

                                           Lukas Svensson

                                           Natalie Stridbeck

                                           Malte Vemgaard

                                           Anton Anjevik

                                           Gantavit Suekwansue

                                           Josefin Lövsund

                                           Emma Calais

 

Kl 18:30-19:30                 Michaela Hillgren

                                          Noel Janemyr

                                           Linus Lantz

                                           Anton Ström

                                           Isak Lekberg

                                           Vilmer Hansson

                                           Oskar Jahnsson

                                           Rasmus Holmblad

                                           Filippa Mellander

 

Kl 19:30-20:30                 Sofia Jansson

                                           Malte Sjöman

                                           Sandra Engström

                                           Tilda Hallin

                                           Emelie Stavby

                                           Georg Ruzinski

                                           Fredrik Larsson

                                           Mathias Hallin

                                           Johan Ström

                                           Isabelle Fredriksen

                                           Emma Strandh

                                           Maja Ladestam

                                           Moa Holmblad

 

Onsdag 31/5

 

Kl 17:30-18:30                 Pontus Theander

                                           Robin Dolietis

                                           Johanna Asterholm Lindström

                                           Ebba Nylander

                                           Isabella Stridbeck

                                           Richard Zander

                                           Leon Ekström

                                           Noel Ekström

                                           Wilma Jansson

                                           Alexander Hallin

                                           Markus Fredriksen

 

Kl 18:30-20:00                 Tim Ramnekrok

                                           Emma Sanneblad

                                           Benjamin Karlsson

                                           Felicia Legue Ruzinski

                                           Albin Larsson

                                           Sebastian Wagner

                                           Jan Henrik Emanuelsson

                                           Bianca Karlstedt

 

Kl 20:00-21:00                 Lena Brixstedt

                                           Linda Vemgaard

                                           Christopher Anjevik

                                           Marie Hansson

                                           Ramona Anjevik

                                           Cecilia Andersson

                                           Daniel Gustafson

                                           Maria Asterholm

                                           Sofia Davydenko

Nyheter från våra grupper
Sparringträning, 09/10 21:40 
Nybörjare 1, 07/10 11:21 
Nybörjare Yngre, 07/10 11:10 
Fortsättare 2, 07/10 11:08 
Fortsättare 1, 07/10 11:05