Välkommen
Välkommen till vår hemsida!

Torslanda Taekwon-Do startade sin verksamhet hösten 2004. Idag är vi över 140 medlemmar som träffas och tränar tillsammans två till tre dagar i veckan. 

Taekwon-Do är en kampkonst med många sidor som passar alla, både tjejer och killar i alla åldrar. Träningen är bred och det finns många olika delar i helheten vilket gör att träningen är varierande och rolig. 

Om du är intresserad av att provträna så gör gärna en intresseanmälan eller kontakta oss via e-post alt. telefon.
Nybörjargrupper startar januari och september. 

Vill du bli medlem i Torslanda TKD? Klicka då här!
Julavslutning
2016-12-07 10:29

Vi avslutar terminen med en gemensam träning för alla grupper tillsammans,

förutom träningen blir det uppvisning av några av våra duktiga medlemmar.


När: Tisdagen den 20 december

Klockan: 18:30-20:00

Var: Torslandaskolan F-5, stora gymnastiksalen


Vi bjuder på lite fika under kvällen.


Varmt välkomna och glöm inte tomteluvan!
//Torslanda TKD

Gradering 11 december 2016
2016-12-06 10:34


Hej,


Söndagen den 11 december 2016 är det gradering.


Tid: Enligt schema nedan

Plats: Torslandaskolan F-5, ingång lilla gymnastiksalen


All in- och utgång, omklädning och uppvärmning kommer ske i lilla gymnastiksalen för att inte störa dem som graderar i stora salen.


Kom i god tid så du hinner värma upp ordentligt och inte missar din tid!


(Vid ev sjukdom kommer det att finnas en uppsamlingsgradering i jan/feb.)


Tänk på att ta med TKD-pass!


Torslanda TKD//Maria


08:00 - 09:00  
Cecilia Andersson
Daniel Gustafson
Maria Asterholm Lindström
Sofia Davydenko
Malte Sjöman
   
Sandra Engström
Tilda Hallin
Mikael Mellander
   
Emma Strandh
Mathias Hallin
Fredrik Larsson
09:00 - 10:00  
Helga Ekström
Desirée Strandh
Martin Karlstedt
Petri Jahnsson
Martin Arvidsson
Roger Åhlström
   
Emil Stridbeck
Camilla Andersson
Anders Högberg
Magnus Janemyr
10:00 - 11:00  
Alvin Malm
Emina Jusuf
Josefina Modeer
Leonardo Modeer
Lucas Brixstedt
Ludvig Lindström
Matilda Rosengren
Olivia Marjanovic
Tom Cullin
Victor Zander
Viktor Thureson Svalborg
Vilhelm Talvik
Vilmer Persson
Lilly  Olander
Simon  Jigmyr
David Jigmyr
Lucas  Olander
11:00 - 12:00  
Emelie Larsson
Molly Åsberg
Josephine Lantz
Johannes Larsson
Sebastian Baker
Philip Brixstedt
Nils Davydenko
Eskil Andersson
Stina Knutsson
12:00 - 13:00  
Karl-Vilhelm Hägg
Philip Gustafson
Scott van der Star
Greta Högberg
Jon Mattisson
Nicholina Gustafsson
Saga Knutsson
Holger Andersson
Hugo Rahm
Simon Eriksson
   
Aleksin Milutinovic
Alexander Zobenica
Pavle Milutinovic
13:00 - 14:00  
Johanna Lindström
Pontus Theander
Emilie Stavby
Wilma Asker
Robin Dolietis
   
Michaela Hillgren
Johan Ahl
Isabella Stridbeck
   
Leon Ekström
Richard Zander
Maja Ladestam
14:00 - 15:00  
Wilma Jansson
Alexander Hallin
Hedda Högberg
Noel Ekström
Markus Fredriksen
Moa Holmblad
   
Isak Lekberg
Joakim Fritz
Vilmer Hansson
Noel Janemyr
Simon Wilén
Anton Ström
Linus Lantz
15:00 - 16:00  
Filippa Mellander
Rasmus Holmblad
Emma Sanneblad
Tim Ramnekrok
Vincent Asker
   
Benjamin Karlsson
William Asker
Albin Larsson
Felicia Legue Ruzinski
   
Jan Henrik Emanuelsson
Sebastian Wagner
Alicia Stadelmann
Bianca Karlstedt

 




SM 2016-11-12
2016-11-13 11:25

SM i Taekwon-Do


Under lördagen den 12 november tävlade nästan 160 personer i Svenska mästerskapen i Taekwon-Do.

Klubben representerades av nio otroligt duktiga deltagare, Felicia, Oscar, Bianca, Alicia, Markus, Sebastian, Albin och Niclas (Fredrik saknas på bilden). Coacher under dagen var Maria, Mikael och Martin.


Vi hade sex personer som tävlade i mönster, två i kross och en som tävlade både i mönster och specialteknik. I år hade vi ingen som ställde upp i kamp.


Resultatet blev mycket bra, fyra silver blev det, två i mönster, ett i kross samt ett i specialteknik!


Ett stort grattis och enormt bra kämpat!


Vi vill samtidigt tacka alla föräldrar, coacher och klubbkompisar som kom stöttade och hejade fram våra deltagare!

SM 2016-11-12
2016-11-07 10:50

Lördagen den 12 november är det SM i Taekwondo


Nu har vi chansen att se de bästa i Sverige tävla och Torslanda TKD har hela nio deltagare med i bla mönster, kross och speciella tekniker.


Datum: Lördagen den 12 november.

Tävlingshall: Gothia Arena - Högsbo Basket.

Adress: Ängåsvallen 20, 421 47 Västra Frölunda.

Tävlingsstart: Kl. 09.00.


Entré 20 kr (barn under 8 år har fritt inträde)


Preliminärt tidschema SM 2016
 

09.00 Mönstertävlingen startar - alla åldrar
09.00-11.00 Kvalificering i krosstekniker och speciella tekniker
10.30 Kamptävlingen startar - för juniorer
11.00-14.30 Huvudtävling i krosstekniker och speciella tekniker
12.00 Prisutdelning mönster
12.00-12.45 Lunchpaus
12.45 Kamptävlingen startar - för seniorer
15.30 Prisutdelningar i kamp för juniorer samt kross/spec
15.45 Samling för finalister i kamp - seniorer
16.00-17.30 Finalgala


För er med klubbjacka - glöm inte att ta på er den!

Ordinarie träning
2016-11-07 10:44

Från och med idag (161107) är det ordinarie träning i Torslandaskolan F-5.


Måndag

Kadetter 18:00

Vuxna    19:30


Tisdag

Fortsättare 1 18:00

Fortsättare 2 19:15


Onsdag

Kadetter 18:00

Vuxna    19:30


Torsdag

Fortsättare 1 18:00

Fortsättare 2 19:15


Söndag

Nybörjare yngre 16:30

Söndagsträning  17:30

Nyheter från våra grupper
Sparringträning, 09/10 21:40 
Nybörjare 1, 07/10 11:21 
Nybörjare Yngre, 07/10 11:10 
Fortsättare 2, 07/10 11:08 
Fortsättare 1, 07/10 11:05